VI. ročník prestížnej kynologickej akcie EPEIROS CUP

16.-17.9.2023 Slnečné jazerá Senec, Slovensko

Mastiff

Previous slide
Next slide

Štandard

Štandard č.264 b 22.7.1988
Zem pôvodu – Veľká Británia

Celkový vzhľad – tvar hlavy pôsobí pri pohľade zo všetkých strán kvadraticky. Dôležité je, aby bola široká. Pomer dĺžky lebky k celkovej dĺžke hlavy by mal byť 2:3. Telo je masívne, široké, hlboké, dlhé s mohutnou konštitúciou. Stojí na široko postavených rovných končatinách. Zreteľne vyrysované svaly. Veľmi žiadúca je masívnosť, ale len v prípade, pokiaľ je spojená s kvalitou. Výška a celkovo silné osvalenie (masívnosť) sú požadované, ale musia byť v súlade a harmónii.

Charakteristika
 – veľká a masívna stavba tela, plná sily, pevná a harmonická. Kombinácia elegancie, rozvahy a odvahy.

Povaha – pokojný, láskyplný ku svojim majiteľom, ale schopný ich ubrániť.

Hlava a lebka – Hlava je medzi ušami široká, čelo ploché pri vzbudení pozornosti psa sa pokrýva vráskami. Obočie ľahko zdvihnuté. Horný oblúk priečneho prierezu lebky je mierne zaoblený s ryhou medzi očami, ktorá siaha až k polovici sagitálneho lebečného spoju. Papuľa je krátka, pod očami široká. Jej šírka zostáva skoro nezmenená až ku ňucháču. Je tupá, kvadraticky utváraná. S hornou líniou nosovne tvorí pravý uhol. Mimoriadne veľká je vzdialenosť od ňucháča po spodnú čeľusť. Spodná čeľusť je v predu široká a rovnako s minimálnym rozdielom je široká aj vzadu. Nosovňa je široká s dobre otvorenými nosovými otvormi. Nos je z profilu rovný ( nevyhrnutý). Pysky vychádzajú v tupom uhle zo stredu nosa, ľahko visia, a tak vytvárajú kvadratický profil. Dĺžka papule k celkovej dĺžke hlavy je v pomere 1:3. Obvod papule meraný v prostriedku medzi očami a nosovňou je v pomere ku obvodu hlavy (merané pred ušami) pomer 3:5.

Oči – malé, široko od seba vo vzdialenosti 2x šírky očí. Stop medzi očami je výrazný, ale nie ostro ohraničený. Farba – orieškovo hnedá. Platí čím tmavšia, tým lepšie. Spojivky nie je vidieť.

Uši – malé, na pohmat tenké. Nasadené široko od seba po stranách lebky v línii jej najvyššieho bodu. Pokiaľ je pes pokojný, uši mu priliehajú tesne k lícam.

Chrup – ďaleko od seba stojace, zdravé a mohutné špiciaky. Kliešťový záhryz alebo predkus, ale len taký, aby pri zatvorenej papuli nebolo vidieť zuby.

Krk – ľahko klenutý, primerane dlhý, veľmi osvalený. Obvod asi o 2,5 až 5 cm menej, než obvod hlavy (merané pred ušami).

Hrudníkové končatiny – plece a rameno sú uložené mierne šikmo. Rovné, silné, postavené široko od seba. Silné kosti. Lakte sú paralelné s hrudníkom. Rovné zápästie.

Telo – hrudník široký, hlboký, dobre zasadený medzi končatinami. Rebrá klenuté, dobre zaoblené. Zadné rebrá sú hlboké a siahajú ďaleko dozadu smerom k panve. Obvod hrudníka je asi o 1/3 väčší ako kohútiková výška. Chrbát a bedrá široké a svalnaté. U súk ploché a veľmi široké. U psov mierne klenuté. Mimoriadne hlboké slabiny.

Pánvové končatiny – široké, svalnaté s dobrým uhlením kolenného kĺbu. Stehno dobre uhlené, široké a v postoji aj v pohybe rovné.

Labky – veľké, okrúhle, dobre klenuté s čiernymi pazúrmi.

Chvost – vysoko nasadený, dosahuje až po okraj stehna, alebo aj dlhší. Pri koreni široký , ku koncu sa zužuje. V pokoji je voľne visiaci v afekte vytáča špičku nahor. Nesmie byť nesený nad líniou chrbta.

Pohyb – výdatný, silný, bez námahy, priestranný.

Osrstenie – krátke, priliehavé, na krku, pleciach a chrbte nie príliš jemné.

Farba – oranžovo hnedá, striebrohnedá, jelenia červeň, tmavo pásikavá. Papuľa, uši a nos vždy čierne. Oči lemované čiernou farbou, ktorá sa nad očnými oblúkmi rozplýva.

Chyby – každá odlišnosť od uvedeného sa má považovať za chybu a jej penalizovanie má vyjadrovať mieru a závažnosť odchýlky.

Poznámka – psy musia mať dva normálne vyvinuté a úplne do miešku spustené semenníky.