VI. ročník prestížnej kynologickej akcie EPEIROS CUP

16.-17.9.2023 Slnečné jazerá Senec, Slovensko

Rozhodcovia 2023

Péter Harsányi - HU

PÉTER HARSÁNYI – HU

Beauceron
Welsh corgi pembroke
Welsh corgi cardigan

Som chovateľ kólií a samojedov. Chovám  ich už 47 rokov. Odchoval som 2 European Junior Winner, Európskych víťazov, šampiónov, res. Európsky šampión a mnoho medzinárodných šampiónov.  Za naozaj veľký úspech považujem keď v roku 2008 môj vlastný odchov, mladý pes vyhral titul Res.CC v Birminghame na Crufts Show. Názov mojej registrovanej chovateľskej stanice je  „Kőakói collies“.

Neskôr som v roku 1987 založil chovateľskú stanicu samojedov North’s Star. V mojej chovateľskej stanici bolo 5 multi a mnoho medzinárodných šampiónov samojedov.

Som medzinárodný rozhodca FCI od roku 1981. Posudzoval som v 45 krajinách v Európe, Ázii, Južnej Amerike, Južná Afrika a Austrália. Niekoľko zaujímavých výstav, na ktorých som posudzoval: 

Lisbon Centenary Show
Madrid
Milano two times
Moscow Eurasia Show two times
St.Petersburg „White Nights” Show four times
Dortmund Europasieger Show
Tulln Bundessieger Show five times
Helsinki Winner Show two times
Stockholm Winner Show two times
Lilleström Nordic Winner Show
Turku Top Nordic Show three times
Reykjavik Winner two times
Amsterdam Winner
Luxemburg Winner four times
Paris Longchamp and Lyon – French Championat four times
Welsh Kennel Club Championship Show
Sao Miguel Azores two times
Johannesburg
Buenos Aires
Sao Paulo
Sydney
Melbourne
Beijing
Contest of Champions Ancona
Champion of Champions Tallin
Champion of Champions  Riga
Contest of Champions London
Middle – East European Dog Show Budapest – 1999 

European Dog Shows:  
Budapest – 1993 
Genova – 1998
Tulln – 2005 
Zagreb – 2007 
Budapest – 2008 
Geneva – 2013 
Warsaw – 2018  
Budapest – 2021 

World Dog Shows:
Budapest -1996 
Poznan – 2006 
Bratislava -2008 
Paris – 2011
Budapest – 2013 
Leipzig – 2017

Moja rozhodcovská licencia: Medzinárodný rozhodca FCI all rounder.

Posudzoval som Best in Show v 40 rôznych krajinách. Hovorím anglicky, nemecky a rusky.

Iné súčasné aktivity:
Od roku 1987 som prezidentom klubu Collie, Sheltie, Corgi v Maďarsku.                                                        Člen zboru rozhodcov Maďarského kynologického zväzu od roku 1989 a člen prezídia Maďarského kynologického zväzu od roku 2013.

Toke Larsen - DK

TOKE LARSEN – D

Beagle
Dalmatínsky pes

Môj záujem o psov sa začal už v detstve. Psy ma fascinovali, ale až v dospelosti som dostal svojho vlastného. Čoskoro som sa začal zaujímať o rôzne druhy psích športov, s hlavným záujmom o predvádzanie psov.

Už viac ako 14 rokov chovám bíglov v Dánsku pod registrovanou CHS „Symposions“. Vlastním dánskych aj aj zahraničných šampiónov.

Ako vystavovateľ som mal veľký úspech na európskych výstavách s niekoľkými víťazstvami v skupine a Best in Specialty. V roku 2022 jeden z našich importovaných psov z USA získal ocenenie #1 pre všetky plemená od Dánskeho Kennel Clubu.

Posudzoval som vo viacerých krajinách Európy, vr. Dánsko, Švédsko, Nemecko, Belgicko a Česká republika a nedávno som posudzoval v Sydney v Austrálii.

Pevne verím v dôležitosť klubových kynologických aktívít a preto som  pôsobil ako regionálny aj národný člen výboru a predseda Dánskeho klubu bíglov. Pôsobil som aj ako člen regionálnej rady Dánskeho kynologického klubu . Momentálne  som členom Dánske, ktorá organizuje semináre a iné podujatia pre dánskych rozhodcov.

Som oprávnený posudzovať celé FCI skupiny 6 a 4 ako medzinárodný rozhoda a momentálne pracujem na rozširovaní svojej aprobácie pre FCI skupinu 2.

V osobnom živote žijem s partnerkou Karin a synom. Naša rodina miluje psov, ktorí hrajú dôležitú úlohu v našich životoch. 

Milovan Mrdak - SRB

MILOVAN MRDAK -SRB

Cane Corso
Presa Canario

Mrdak Milovan zo Srbska F.C.I.  rozhodca pre 2. a 3. Skupiny FCI. Skúsenosti z výstav v Európe a USA. Špecialista na 2. Sk FCI. Posudzované špeciálne výstavy molosoidných plemien / doga de bordeaux, mastif, bullmastiff, cane corso, presa canario, dogo argentino, fila brasiliero, dogo malorqin, americký buldog v USA a Európe. Realizoval niekoľko seminárov o plemenách dogue de bordeux, cane corso. Prvý prezident klubu molossov v bývalej Juhoslávii.

Dnes prezident srbského klubu bordeuxskej dogy. Svojich psov aktívne prezentuje na európskych a amerických výstavách. Napísal niekoľko článkov o plemene moloss. Viac ako 25 rokov pracuje ako tréner psov vo vlastnej škole Dog master.

Dnes aktívny chovateľ plemena bordeauxská doga.

Oliver Simon - CRO

OLIVER ŠIMON – CRO

Landseer
Čierny ruský teriér
Chow Chow
Basety – všetky

So psami sa zaoberám od detstva. Mojím prvým plemenom bol labradorský retriever a neskôr som vo svojej registrovanie chovateľskej stanici Anoneel choval mopsov aj rotvajlerov.

Odchoval som a vlastnil niekoľko šampiónov vo všetkých troch plemenách.

Dnes už nie som aktívny chovateľ, pretože som veľmi zaneprázdnený prácou a cestovaním. Moja manželka Suzana je tiež medzinárodnou porotkyňou FCI a prevádzkujeme dva mimoriadne rušné a úspešné obchody s kozmetikou.

Momentálne vlastníme 13,5 ročnú sučku Írskeho teriéra.

V roku 2000 som sa stal chorvátskym Kennel Clubom posudzovateľom všetkých plemien a posudzoval som po celom svete na národných, medzinárodných a špeciálnych výstavách.

Hovorím plynule anglicky, rusky, maďarsky a chorvátsky.

Psy sú mojou vášňou a veľkou súčasťou môjho každodenného života. Okrem toho ma nesmierne baví moja ďalšia záľuba – lov sumcov.

Judie Rowlands - UK

Judie Rowlands Judge

Shar pei

Plemenu shar pei sa aktívne venujem od roku 2005, keď sme s bývalým manželom, pri hľadaní nového plemena narazili na toto plemeno. Chceli sme niečo nové na výstavy. Mali sme pauzu od vystavovania, lebo sme sa venovali výchove našej mladej rodiny a cítili sme, že je ten správny čas vrátiť sa späť do výstavného kruhu. 

Zamilovali sme sa do tohto plemena. Je to pocit, ktorý určite všetci poznáte. Aktívne sme spolu vystupovali pod našou chovateľskou stanicou Meixiu. Po našom rozchode som sa sama naďalej aktívne zapájala do chovu, vystavovania a posudzovania. Medzi moje najvýznamnejšie úspechy patril odchov Ch. Meixiu Makin Mischief, prvá a stále jediná britská čierna sučka. Vyhrala CC a BOS na Crufts v roku 2014. V roku 2018 jej syn Ch Meixiu Keeps out of Mischief bol o niečo úspešnejší. Dosiahol ocenenie BOB na Crufts. Teraz pomaly začínam vystavovať moju novú mladú nádej a teším sa na to, ako sa predvedie vo výstavnom roku 2023.

Odkedy vlastním plemeno, aktívne som sa zapájala do aktivít chovateľských klubov v Spojenom kráľovstve. Dlhé roky som bola členom výboru Shar Pei klubu Veľkej Británie a zastávala som funkciu výstavného manažéra a tajomníka. Počas môjho pôsobenia vo výbore sme organizovali špeciálne  výstavy, víkendové prezentačné akcie a semináre s témou zdravia. Mali sme to šťastie, že sme presvedčili Lindu Tintl z USA, aby sa zúčastnila takého seminára a predstavila sa našim členom. Podieľala som sa aj na organizovaní a pomáhala som pri riadení seminárov o posudzovaní pre ľudí, ktorí chceli začať svoju dráhu rozhodcu. 

V posledných rokoch, až do súčasnosti som aktívnou členkou klubu Midland Shar Pei.

V Spojenom kráľovstve posudzujem od roku 2011 s akreditáciou pre udeľovanie CC na úrovni špeciálnych výstav. 

Je mi cťou, že som bola pozvaná posudzovať takúto prestížnu výstavu a teším sa na stretnutie s vami všetkými, ktorí budú mať príležitosť predviesť svojich psov pre moje posudzovanie.

Matgo Law - China

judge-matgo-law

Shar pei – Jubilejná Špeciálna výstava SharPei klubu Slovensko

MATGO SHEK HOO LAW  – HONG KONG, CHINA

Je rodákom z Hongkongu, jeho rodičia sa tam presťahovali z provincie Kuang-tung v Číne. Už od detstva miluje psy a zvieratá, ale v rušnom prostredí Hongkongu nebolo možné mať psa. S prvým psom začal v polovici 60. rokov minulého storočia, keď sa jeho rodina presťahovala na okraj mesta. Neskôr sa začal zaujímať o záchranu plemena shar pei, ktorá má svoje korene v rodnom okrese jeho rodičov. Názov jeho chovateľskej stanice je „DOWN-HOMES“. 

Na začiatku 70. rokov minulého storočia predstavil šar-peja západnému svetu a dnes je toto plemeno  dobre etablované  vo všetkých krajinách.

Matgovou prvou výstavou, ktorú posudzoval  v júli 1979 bola výstava v USA. Bol pozvaný ako rozhodca na 2. národnú špeciálnu výstavu čínskych šar-pejov organizovanú Klubom chovateľov čínskych šar-pejov v Amerike, v južnej Kalifornii. 

Neskôr bol viackrát pozvaný do Spojených štátov, aby rozhodoval na špeciálnych výstavách šar-pejov v Arizone, Detroite a v roku 2009 v Denveri v Colorade. Jeho posledná návšteva Ameriky bola v februári 2017, keď bol opäť pozvaný na špeciálnu výstavu v Phoenixe v Arizone. 

Matgo posudzoval tiež na špeciálnych výstavách šar-pejov v Anglicku, Slovinsku, Grécku, Dánsku, Nemecku, Taliansku a Francúzsku. Okrem toho rozhodoval aj na medzinárodných výstavách FCI v Hongkongu, na Filipínach, v Indii, Thajsku, Malajzii, Indonézii, na Taiwane, v Singapure, Japonsku, Austrálii, Novom Zélande, Estónsku, Tatársku, Rusku a Taliansku.

Keď sa v minulom storočí čistokrvné psy stali populárne aj v Číne, Matgo posudzoval aj na verejných výstavách v mnohých čínskych mestách, vrátane Pekingu, Kuang-čou, Wu-chanu, Čcheng-tu, Kchun-mingu, Šen-čenu a Macau. 

Od roku 2006, Matgo pôsobil ako sekretár a člen organizačného výboru regionálnych výstav počas viac ako 40 rokov. Zvlášť sa zaujíma o a študuje vzácne plemená psov a prednáša o témach týkajúcich sa čistokrvných psov v Hongkongu aj v zahraničí.

Matgo Law bol vybraný CKU na posudzovanie Svetovej výstavy psov v Šanghaji v roku 2019. S veľkým potešením sa stal členom CKU.