Tatiana Grishina, Russia

Shar –pei
Landseer

Už od detstva som mala doma okolo seba psov a mačky. Ale prvého čistokrvného psa som spolu so sestrou dostala, keď mi bolo 12 rokov. Bol to nemecký ovčiak. Nevedeli sme sa vynatešiť!

Som veterinárna lekárka. Toto povolanie som si vybrala zámerne, pretože vždy som chcela liečiť zvieratá svoje a tiež pomáhať druhým. 

Počas dlhých rokov som mala viac plemien. Amerického stafordshier teriéra, bradáče, bordo dogy a iné… Jedného dňa sa vrátila moja sestra zo zahraničnej služobnej cesty a doniesla fotografiu psa zvláštneho, nezvyčajného výzoru, ktorého videla na letisku. Bola to fotografia plemena shar pei!!

Od tejto doby som mala túto fotografiu stále vo svojich myšlienkach.

V roku 1994 do mojej chovateľskej stanice pribudlo niekoľko psov z plemena shar pei!!! Títo jedinci boli z vtedajších chovateľských staníc Alpha a Kaipers. Môjmu šťastiu nebolo konca kraja.

 

Boli to nezabudnuteľné psy: АЛЬФА СТОЛЕН МЕРЧЕНДАЙЗ, КАЙПЕРС КЕНТ ТАЧ ЗЕ АЛЬФА, КАЙПЕРС ДАБЛ ТРАБЛ, АЛЬФА ТАКЕД ЭВЕЙ МЕРЧ, АЛЬФА БИ ИН ПИКЧЕРС a veľa iných, ktorí sú predkami mojich súčasných psov. Som vďačná všetkým, čo mi pomohli dôkladne spoznať toto plemeno.

Už je tomu 25 rokov, alebo aj viac a shar pei zostal jediným a nevymeniteľným plemenom v mojej chovateľskej stanici TAGRI EDGER (zaregistrovaná v roku 1994).

Som nesmierne pyšná na to, že som odchovala svetových víťazov, veľa šampiónov Ruska a iných krajín.

Keď sa v Rusku objavili prví jedinci tohto plemena, založili sme samostatný chovateľský národný klub. Bola som nie len jeho zakladateľka, ale 10 rokov som pracovala ako predseda.

Odhliadnuc od všetkých problémov a strastí, ktoré si chov čistokrvných shar peiov niekedy prináša, od samého počiatku som nestratila záujem o jeho chov ani na jedinú minútu.