VI. ročník prestížnej kynologickej akcie EPEIROS CUP

16.-17.9.2023 Slnečné jazerá Senec, Slovensko

Viera Staviarska Mgr., Slovensko

V roku 2014, pri príležitosti 20. výročia založenia SKJ, som bola odmenená striebornou medailou za rozvoj slovenskej kynológie.

Môj prvý pes bol dalmatín. Bolo to v roku 1990. Po krátkej dobe do môjho života súhrou náhod prišla sučka plemena šarpej a odvtedy je toto plemeno súčasťou môjho každodenného života.

S týmito milými dvomi sučkami Dášou (Aska Sněhová záhrada) a Dolly (El Tara z Detailu) som začala objavovať svet výstav psov .

Chovateľskú stanicu som založila v roku  1992 najprv s názvom Sonet a neskôr pri registrácii na FCI názov Magic Sonet. Aj keď môj prvý vrh boli šteniatka dalmatíncov, môj chovateľský život je ďalej spojený  už viac ako 20 rokov iba s plemenom shar pei.

Nie som veľko – producentský chovateľ. Mávame šteniatka poväčšine vtedy, ak chceme doplniť našu vlastnú psiu rodinu o mladšieho, nového člena.

Z tohto dôvodu veľmi striktne vyberáme jedincov, ktorých používame v chove. V chovateľskej stanici Magic Sonet vyrástlo veľa krásnych jedincov z nášho vlastného odchovu, alebo sme importovali exteriérovo, krvne aj povahovo zaujímavých a kvalitných psov. Jedinci z Magic Sonetu boli prvými slovenskými  junior šampiónmi Slovenska  tohto plemena. Získali nespočetne veľa titulov  BOB, národných šampiónov, klubových víťazstiev, ale aj interšampiónov a BOG víťazstiev. Nesmiem zabudnúť na víťazstvá v celoročných súťažiach TOP pes Slovensko, Maďarsko. Dlhé roky som sa tešila zo spolužitia s importovaným psom Atreyom Red Antilo Gold Pei – Bobešom, ktorý bol prvým Európskym víťazom z krajiny niekdajšieho východného bloku.

Rozhodcom som sa stala v roku 1998. Tohto času som medzinárodný rozhodca pre veľa  plemien zo skupín FCI I, II,V, VII, IX, pre všetky plemená skupín FCI  IV a VI, neuznané plemená FCI a Junior handling.

Posudzovala som na veľa medzinárodných, národných aj špeciálnych výstavách mnohých krajín Európy vrátane Európskych výstav a na Svetovej výstave. Veľmi si vážim posudzovanie špeciálnych výstav pre plemeno šarpej. Obzvlášť jubilejnú výstavu v Grécku, kde som mala tu česť posudzovať po boku záchrancu plemena šarpej – Matga Lawa.

Som jeden zo spolu zakladateľov Shar-pei klubu Slovensko,  jeho prezident a poradca chovu. Dlhé roky vykonávam funkciu predsedu Klubu molossov Slovenska. Som členkou predsedníctva kynologickej rady SPZ.

Veľa rokov som bola zodpovedná za výstavy psov v Prešove East CUP, ktoré mali národnú a medzinárodnú a prebiehali v Prešove. Som autorkou mnohých odborných článkov z kynologickej oblasti, autorkou prvých pravidiel junior handling na Slovensku  a autorským spolutvorcom kampane Pes pre žiovot, nie pre biznis. Toto je zároveň moje krédo, ktorým sa vo svojom kynologickým životom striktne riadim.

V roku 2014, pri príležitosti 20. výročia založenia SKJ, som bola odmenená striebornou medailou za rozvoj slovenskej kynológia.

V mojom súkromnom  živote pracujem ako marketingová menežérka. Mojou záľubou je záhrada, fotografovanie a literatúra faktu. Samozrejme, najdôležitejšie chvíľky a čas môjho relaxu je spojený s mojimi milovanými psami.

Hovorím anglicky a rusky.

Web stránka